DOPRAVA ZADARMO NAD 100€
Apríl, a vlastne celkovo jar, je obdobím oživenia a prebúdzania sa prírody. Stromy začínajú pučať a listy sa pomaly rozvíjajú, prebúdzajúc sa zo svojho zimného spánku. Kvety sa objavujú na záhradných lôžkach, prinášajúc s sebou pestrosť farieb a vôní. Vtáci spievajú svoje radostné piesne, a včely a iný hmyz sa vracajú k práci opelenia kvetov.
Toto krásne a denno-denne sa meniace prostredie treba podchytiť už od začiatku, pokiaľ sa chceme tešiť z vlastnej úrody. Čo sa už dá sadiť či siať v apríli? Poďme na to! :)
Najskôr si v bodoch povedzme, na čo sa môžete pripraviť/tešiť. Pod zoznamom si potom prejdeme pestovanie a benefity jednotlivých plodín:
- červená repa (vo viacerých termínoch pre postupný zber)
- petržlen záhradný
- kapusta
- kaleráb
- kel
- brokolica
- tekvica a ich príbuzné
- slnečnica
- vysiať hrach
- reďkovka
- cukrová kukurica
Červená repa (cvikla) - jej pestovanie je veľmi jednoduché a zvládne ho naozaj každý. Repa potrebuje len dobre odvodnenú, pohnojenú pôdu - či dokonca kvetináč. Pestujeme ju na priamom slnku. Semená vysievame do riadkov približne 25-35 cm od seba, do ryhy hlbokej asi 2 cm. Keď budú mať rastlinky približne dva až tri lístky, pikírujeme ich a vysádzame približne 10-20 centimetrov od seba. Cviklu odporúčame sadiť vo viacerých termínoch pre postupný zber. Ak chceme, aby bola repa bola jemná, musíme cviklu, ako sa červenej repe hovorí, pravidelne polievať. Vhodné je aj kyprenie pôdy medzi riadkami.
Prečo pestovať červenú repu:
- bohatá na živiny - vitamín C, železo, horčík, draslík a mnoho ďalších antioxidantov
- podpora zdravia srdca - obsah vlákniny, vitamínov a minerálov v červenej repe môže pomôcť znižovať hladinu cholesterolu, čo môže znížiť riziko vzniku srdcových ochorení a kardiovaskulárnych problémov
- detoxikácia organizmu - obsahuje látky, ktoré podporujú detoxikáciu organizmu a pomáhajú odstraňovať toxíny. Pravidelná konzumácia môže podporiť zdravie pečene a obličiek.
- podpora tráviaceho systému - vysoký obsah vlákniny v červenej repe pomáha udržiavať zdravú črevnú mikroflóru a podporuje správnu funkciu tráviaceho systému. To môže zmierniť zápchu a podporiť zdravé trávenie.
- podpora zdravej pokožky - vitamíny a antioxidanty obsiahnuté v červenej repe môžu prispieť k zdravej pokožke, stimulovať jej regeneráciu a zmierniť príznaky starnutia.
Petržlen záhradný - preferuje slnečné miesta s dobre priepustnou pôdou. Pred výsadbou môžeme do pôdy pridať organické hnojivo alebo kompost, aby sme poskytli rastline dostatok živín. Petržlen sejeme priamo do pôdy, zakryjeme jemnou vrstvou pôdy a mierne zalejeme. Keď petržlen podrastie a spravia sa pravé listy (teda listy priamo zo stonky, nie klíčne lístky), môžeme vykonať prvé riedenie - "pikírovať". Nadbytočné či slabé rastlinky odstránime a vybrané sadíme na vzdialenosť približne 10-15cm od seba. Petržlen je taktiež pomerne nenáročný na starostlivosť - potrebuje pravidelné zalievanie a občasné hojenie. Najlepšie sa mu darí vo vlhkej, nie premočenej pôde bez buriny.
Prečo pestovať petržlen:
- bohatý zdroj vitamínu K - vitamín K je dôležitý pre zdravie kostí a zrážanlivosť krvi
- vysoký obsah vitamínu C - naše staré mamy veľmi dobre vedeli, prečo do silného vývaru pridávajú petržlen a jeho vňať - vitamín C totiž zabezpečuje lepšie vytváranie a vstrebávanie kolagénu!
- obsahuje antioxidanty - napríklad flavonoidy, ktoré chránia bunky pred poškodením spôsobeným voľnými radikálmi
- protizápalové účinky - petržlen obsahuje okrem iného aj luteolín, ktorý pomáha zmierňovať zápaly v tele a znižujú riziko vzniku zápalových ochorení
- podpora zdravého videnia - už spomínaný luteín a navyše zeaxantín sú látky, ktoré chránia oči pred škodlivými účinkami UV žiarenia a udržiavajú zrak v dobrom stave
Kapusta - obľubuje slnečné a teplé stanovištia a veľa, veľa vody. Záhon s kapustou teda treba pravidelne a poriadne polievať, a to počas celého vegetačného obdobia. Uberáme až tri týždne pred plánovaným zberom, aby hlávky kapusty nehnili a nepraskali. Rast kapusty dokáže významne ovplyvniť maštaľný hnoj - ideálne je zapracovať ho do zeme ešte pred samotným siatím. “Hotové, teda plne vyrastené hlávky kapusty zberáme podľa odrody (skorá - neskorá), najčastejšie však od septembra do novembra. Kapusta je nielen chutná a všestranná zelenina, no má aj mnoho benefitov pre naše zdravie.
Prečo pestovať kapustu:
- vysoký obsah vitamínu C - kapusta je veľmi bohatá na vitamín C, jej pravidelná konzumácia v akejkoľvek podobne (surová, varená či kvasená) pomáha udržiavať silný a odolmý imunitný systém
- obsahuje veľa vlákniny - vďaka vysokému obsahu vlákniny pomáha udržať zdravý tráviaci systém, zabraňuje zápche a udržuje črevnú mikroflóru v rovnováhe
- obsahuje antioxidanty - okrem vitamínu C obsahuje napríklad mangán, ktorý chráni bunky pred pôsobením voľných radikálov. Tieto antioxidanty môžu pomôcť znížiť riziko ochorení srdca, rakoviny a iných chronických ochorení.
- je to nízkokalorická zelenina - vhodná pre všetkých, ktorí dbajú na kontrolu svojej hmotnosti. Napriek nízkemu obsahu kalórií je kapusta bohatá na živiny, čo ju robí ideálnou súčasťou zdravej stravy.
- detoxikácia organizmu - niektoré zložky v kapuste, napríklad síra a glukosinoláty, majú detoxikačné vlastnosti, ktoré pomáhajú odstraňovať toxíny z tela a podporovať zdravie pečene.
Kaleráb - vieme ho pestovať vonku aj v skleníku. Má rád hlinité aj hlinito-piesčité, no výživné pôdy - dobre však rastie aj v záhonoch s kvalitnou, čiernou zemou. Vonku ho sadíme z vypestovaných priesad. Neodporúčame hnojiť pred výsevom - lepšie je hnojenie na jeseň, pred budúcoročnou sezónou, kompostom alebo kravským hnojom. Sadenice na prvé dva týždne prikrývame netkanou textíliou, aby udržala teplo pri zemi. Sadíme ich do rovnakej hĺbky, v akej boli zasadené v nádobách. Ak nechceme, aby kaleráb zdrevenel, musíme mu dopriať dostatok svetla. Dôležitá je aj pravidelná zálievka - zem by ideálne mala byť stále vlhká a prekyprená.
Prečo pestovať kaleráb:
- obsahuje vitamín K - kaleráb obsahuje veľa vitamínu K, ktorý je dôležitý pre zdravie kostí a zrážanlivosť krvi. Pomáha aj pri tvorbe osteokalcínu, teda proteínu, ktorý je dôležitý pre zdravé kosti.
- obsahuje vitamín B6 - teda pyridoxín. Tento vitamín je dôležitý pre metabolizmus a fungovanie nervového sysému. Pomáha aj pri tvorbe neurotransmiterov, dôležitých pre prenos signálov v mozgu.
- obsahuje draslík - kaleráb je dobrým zdrojom draslíka - minerálu, ktorý je dôležitý pre reguláciu krvného tlaku a funkciu svalov - pôsobí napríklad aj proti ich kŕčom. Okrem toho pomáha udržiavať rovnováhu tekutín v tele a podporuje správne fungovanie srdca.
- obsahuje folát - teda kyselinu listovú, ktorá je dôležitá pre rast, vývoj a delenie buniek. Najdôležitejšia je pre tehotné ženy, lebo pomáha v prevencií vrodených vývojových chýb plodu.
- obsahuje železo - teda minerál, ktorý je dôležitý pre tvorbu hemoglobínu (teda červeného krvného farbiva) a pri prenose kyslíka do buniek. Nedostatok železa môže viesť k únave, slabosti a anémii.
Kel - pri sadení kelu dávame pozor, aby sme ho nesadili na miesto, kde minulý rok rástli iné hlúboviny (kapusta, karfiol, kaleráb, kel, … ) - nedarilo by sa mu tam. Naopak, výrazne lepšie sa mu bude dariť v pôde po cibuli, šaláte, špenáte či mrkve. Obľubuje vlhké, stredne ťažké hlinité pôdy. Vyhovuje mu stanovisko na priamom slnku aj polotieň ak ho sadíme do polotieňa, nájdeme mu miesto s aspoň 3-4 hodinami slnečného žiarenia denne.
Prečo pestovať kel:
- je to veľmi dobrý zdroj vlákniny, podporujúcej trávenie
- obsahuje veľa vitamínu A - podobne, ako mrkva, aj kel obsahuje veľa vitamínu A v podobe karotenoidov, ako napríklad beta-karotén. Vitamín A je celkovo dôležitý pre zdravie očí, kože, imunitného systému a regeneráciu tkanív. A ako isto viete, hrá tiež dôležitú úlohu pri zachovaní zdravého videnia.
- obsahuje vitamín B6, K a folát (o nich sme písali už vyššie)
- okrem vitamínov obsahuje aj mnoho minerálov, napríklad vápnik, draslík, horčík a železo. Tieto minerály sú dôležité pre zdravie kostí, svalov, nervového systému a krvných buniek.
Brokolica - najradšej má stredne ťažkú, no kyprú pôdu, ktorá dobre odvádza vodu a dostatok svetla - vyberáme jej teda slnečné stanovisko. Rovnako ako kaleráb, najlepšie sa jej darí ak je zem prihnojená už na jeseň kompostom alebo maštaľným hnojom - ak sme to nestihli, môžeme vhodné hnojivo zapracovať do pôdy aj niekoľko dní pred výsadbou. Pestovať ju môžeme priamo zo semena, alebo z priesad, ktoré sme si pripravili doma. Optimálna teplota na jej pestovanie je 10 až 25 °C. Okrem apríla ju môžeme vysádzať aj v júni, a to na jesenný zber.
Prečo pestovať brokolicu:
- obsahuje veľa vitamínu C, K, A, vlákniny, antioxidantov a folát (o nich sme písali už vyššie)
- detoxikácia a podpora pečene - brokolica obsahuje látky nazývané glukosinoláty, ktoré podporujú detoxikáciu organizmu a čistia pečeň. Tieto látky podporujú produkciu enzýmov v pečeni, ktoré pomáhajú eliminovať toxíny a škodlivé látky z tela.
- obsahuje síru - brokolica je bohatá na síru, ktorá je dôležitá pre zdravie pokožky. Síra pomáha pri tvorbe kolagénu a elastínu, ktoré sú základnými zložkami zdravej a pružnej pokožky.
- obsahuje vitamín E - okrem vitamínu C obsahuje brokolica aj vitamín E, ktorý je dôležitý pre ochranu buniek pred poškodením spôsobeným voľnými radikálmi (pred oxidačným stresom)
- má nízku kalorickú hodnotu
Tekvica - obecne platilo, že sadenice tekvice dávame von až po 15. máji - vzhľadom na posun teplôt a fakt, že v polovici. majú byť najnižšie teploty okolo 8 °C, ich môžeme sadiť už koncom apríla. Ak si chceme byť istí že nám tekvičky nezamrznú, prekryjeme zem netkanou bielou textíliou. Tekvice sadíme na slnečné stanovisko a so zálievkou to nepreháňame - vyhovuje im polievanie skôr každý druhý deň, ideálne navečer. Nesmieme zabudnúť ani na pravidelné “odburinenie”. Tekvice nesadíme do skleníka, kde ich utláčajú iné rastliny. Dobre sa jej darí napríklad aj vo svahoch či pri plotoch a pergolách - skrátka všade, kde sa môže slobodne “ťahať”.
Prečo pestovať tekvicu:
- obsahuje veľa vitamínu A, C, antioxidantov, vlákniny, vápnika, horčíka, draslíka a železa (o nich sme písali už vyššie)
- podpora zdravia močového systému - pre jej veľký obsah vody má diuretické vlastnosti, teda pomáha zvyšovať tvorbu moču a odstraňovať toxíny z tela.
- regulácia cukrov v krvi - výskum naznačuje, že konzumácia tekvice môže pomôcť regulovať hladinu cukru v krvi. Obsahuje látky, ktoré pomáhajú zlepšovať citlivosť na inzulín a stabilizovať hladiny glukózy v krvi.
- podpora zdravia očí - okrem vitamínu A obsahuje tekvica aj luteín a zeaxantín, dva antioxidanty, ktoré sú dôležité pre zdravie očí. Tieto látky pomáhajú chrániť oči pred škodlivým pôsobením voľných radikálov a znižujú riziko vzniku makulárnej degenerácie a iných očných chorôb.
- podpora zdravého spaľovania tukov - tekvica obsahuje látky nazývané cucurbitacíny, ktoré podporujú spaľovanie tukov a zlepšujú metabolizmus. Tieto látky pomáhajú telu efektívnejšie využívať energiu a spaľovať tuky.môže byť prospešné pre chudnutie a udržanie zdravej telesnej hmotnosti.
Slnečnica - obľúbená najmä pre svoju krásu a chutné semená, nenáročná na pestovanie. Obľubuje slnečné stanovisko, ako už napovedá jej názov. Nedarí sa jej v premokrenej a štrkovitej pôde, inak vyrastie skoro všade, a to aj na mierne veterných stanovištiach. Ak chceme krásne a veľké kvety, prihnojujeme ju viaczložkovým hnojivom. Ešte jeden tip - neodporúčame sadiť slnečnice k miestam, kde sa zdržiavajú deti - napríklad k pieskoviskám či altánkom.
Prečo pestovať slnečnicu:
- kvalitný zdroj vitamínov a minerálov - vrátane vitamínov E, B1, horčíka, selénu a ďalších
- obsahuje mnoho antioxidantov
- obsahuje zdravý tuk - slnečnicový olej obsahuje zdravé nenasýtené tuky, ako je olejová kyselina, ktoré znížujú hladinu "zlého" cholesterolu (LDL) v krvi a zvyšujú hladinu "dobrého" cholesterolu (HDL), prospešné pre zdravie srdca.
- slnečnicový olej má protizápalové účinky
- zdroj vlákniny
- zdroj energie - slnečnicové semienka sú energetickou potravinou bohatou na bielkoviny, tuky a sacharidy, čo poskytuje telu potrebnú energiu
Hrach - má rád mierne zásaditú, priepustnú pôdu s jemnou štruktúrou a bez zvyškov ostatných rastlín a burín. Nedarí sa mu v zmáčaných ílovitých pôdach. Prihnojiť môžeme priamo pri výseve preosiatym kompostom. Hrach sadíme na svetlé a neveterné stanovište a doprajeme mu oporu, ktorá bude vysoká aspoň jeden meter. Hrášky vysievame jednotlivo, asi 3 centimetre od seba a do hĺbky približne 3 - 6 cm. Pred výsevom odporúčame hrášok namáčať aspoň 24 hodín v čistej vode. Ak sa bojíme nízkych teplôt, vedzme že hrach znesie krátkodobo aj teploty do -3 °C. Hrach je zaujímavý aj tým, že na korienkoch rastliny sa nachádzajú malé “vačky”, ktoré obsahujú baktérie schopné viazať dusík. Časť spotrebuje sama rastlina, časť prechádza do pôdy a stáva sa prístupnou živinou pre ďalšie rastliny.
Prečo pestovať hrach:
- vysoký obsah bielkovín - hrach obsahuje veľké množstvo rastlinných bielkovín, preto je dôležitou súčasťou stravy vegetariánov a veganov. Obsahuje esenciálne aminokyseliny, potrebné pre rast a opravu tkanív v tele.
- obsahuje vitamíny C, K, B9 a vlákninu - o nich sme písali už vyššie
- obsahuje minerály - napríklad draslík, horčík, fosfor, železo
- zlepšuje kvalitu pôdy - ako sme spomínali, hrach má schopnosť fixovať dusík z atmosféry do pôdy. Dusík je kľúčový pre rast rastlín.
- ozdravuje pôdnu mikroflóru - obsahuje organickú hmotu a živiny, ktoré podporujú rast prospešných mikroorganizmov. Zvyšuje tak biologickú aktivitu pôdy a prispieva k jej dlhodobej udržateľnosti.
- ochrana pred škodcami - vďaka obsahu saponínov, ktoré majú repelentné účinky, odpudzujú niektoré druhy hmyzu a slimákov.
- vynikajúce organické hnojivo - hrach môžeme využívať aj ako zdravé hnojivo, kedy ho po odrastení zapracujeme do pôdy.
Reďkovka - nenáročná plodina, ktorá vyrastie prakticky všade, kde je svetlo. To je takmer jediná podmienka jej rastu, okrem samozrejmej a častej závlahy (nakoľko slnečné stanovištia rýchlejšie vysychajú). Ideálna pôda pre výsev je kyprá a výživná. Sadíme ju do riadkov, medzeru medzi nimi zachovávame aspoň 10 cm. Pred siatím si pripravíme asi 1 - 1,5 cm hlboký “jarček”, ktorý jemne zahrabeme do roviny. Po vyrastení rastlinky oddelíme tak, aby medzera medzi nimi bola aspoň 4 - 5 centimetrov. Počas samotného rastu ju už neprihnojujeme.
Prečo pestovať reďkovku:
- bohatý zdroj vitamínov a minerálov - reďkovky sú bohaté na vitamíny C, K a B komplex a na minerály ako draslík, vápnik a železo. Písali sme o nich už vyššie, v skratke sú dôležité pre zdravie imunitného systému, kostí a krvných buniek.
- podporuje trávenie - vďaka vysokému obsahu vlákniny podporujú trávenie a zabraňujú zápche
- obsahuje mnoho antioxidantov (o nich sme písali už vyššie)
- má nízku kalorickú hodnotu
- rastie rýchlo a má vysokú výnosnosť - reďkovky sú rýchlo rastúcou plodinou, ktorá môže byť zasadená do záhrady až niekoľkokrát počas sezóny
- sú vhodné pre kontajnerové pestovanie - sú vhodné aj pre pestovanie v nádobách alebo kontajneroch, čo umožňuje ich pestovanie aj na balkóne alebo terase, kde je obmedzený priestor
- pomáha obmedzovať rast burín - rýchly rast reďkovky pomáha potláčať rast burín v záhrade, čo znižuje potrebu používať chemické herbicídy
Cukrová kukurica - obľúbená potravina, bez ktorej si leto nedokážeme predstaviť. Má rada slnečné stanovištia s výživnou, najmä na humus bohatou pôdou (hnojíme na jeseň, nie pred sadením!). Najlepší rast dosahuje v priepustnej zemine, ktorá však zároveň udržuje vlhkosť (no nie je premokrená). Vhodnými susedmi sú napríklad paradajky, fazule, uhorky a cukety. Sadíme ju do jamôk približne 4 cm hlbokých, po 2-4 semenách - aby sme mali istotu, že aspoň niektoré z nich vzíde. Kukuricu neprelievame, lebo nevytvorí dostatočne silné korene a hrozilo by jej vyschnutie.
Prečo pestovať cukrovú kukuricu:
- výborná chuť a výživná hodnota - cukrová kukurica má sladkú a šťavnatú chuť, čo ju robí obľúbenou voľbou pre mnoho ľudí. Okrem toho je tiež bohatá na živiny, ako sú vláknina, vitamíny (najmä vitamín C a vitamíny skupiny B) a minerály (napríklad draslík a horčík).
- ľahké pestovanie - cukrová kukurica je ľahko pestovateľná a nevyžaduje veľké množstvo starostlivosti. Rastliny rýchlo rastú a môžu byť úspešne pestované aj v domácom záhradníctve.
- dekoratívne využitie - okrem svojej jedlého plodu je cukrová kukurica aj dekoratívnym prvkom v záhrade. Jej vysoké stonky a zelené listy poskytujú tieň a vytvárajú príjemnú atmosféru.
- široké možnosti konzumácie - cukrová kukurica môže byť konzumovaná čerstvá, uvarená, grilovaná, konzervovaná alebo zmrazená, čo ponúka množstvo možností pre kulinárske využitie.
Okrem spomínaných rastlín sa v apríli môžeme taktiež pripraviť na:
- vysiatie uhoriek a melónov do zakoreňovačov na rýchlenie v parenisku
- do pareniska/skleníka/fólie vysadiť papriku, rajčiny, baklažány, šalát
Zabúdať však nesmieme ani na ničenie buriny, napríklad populárno-nepopulárnej púpavy :)
Okrem tipov na každo-mesačné sadenie vám v našich blogoch prinesieme taktiež informácie ohľadom vhodných kombinácií plodín (“dobrí susedia”), informácie ohľadom hnojív a podobne. Tešíme sa na vás nabudúce :)